Yeni değer kaybı tazminatı neler Getiriyor…

Yeni değer kaybı tazminatı neler Getiriyor…
Zorunlu trafik sigortasına ait sigorta genel şartları değişti ve yeni mevzuat yürürlüğe girdi. Yeni mevzuat ile beraber değer kaybı tazminatı da sil baştan değişti.

Peki, değer kaybı tazminatında neler değişti; kimler, nasıl tazminat alabilecek? İşte, milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren yeni değer kaybı mevzuatı hakkında tüm merak edilenler.

Değer kaybı hasar tazminatı nedir?
Araç değer kaybı, kaza geçiren ve tamir gören araçların piyasa değerlerinde meydana gelen maddi kaybının sonucudur. Araç kaza sonucu hiçbir hasar görmemiş gibi olsa da değer kaybı oluşur. Bu değer kaybını hizmet alınan sigorta şirketleri karşılamaktadır.

Değer kaybı tazminatında neler değişti?
Yeni Değer Kaybı mevzuatı ile değer kaybı tazminatı hesaplamasına standart getirildi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu , değer kaybı tazminatı formülasyonuna, araçların piyasa rayiç bedelinin hesaplanmasına, “kullanılmışlık düzeyi” tespitine, kilometre kriteri açısından kullanılacak katsayıların belirlenmesine, onarılan veya değişen parçanın değer tespitine kadar tek tek belirledi. Bu yeni hesaplama tekniğine ait tüm detaylar T.C Resmi Gazete’de de yayımlandı. Bundan sonra değer kaybı tazminatı bu formül ve listelere göre belirlenecek.

Kazaya karışan her sürücü tazminat alabiliyor mu?
Tazminattan faydalanabilmeniz için kazada haklı taraf olmanız şart. Kazada kusurlu taraf değer kaybı tazminatı alamıyor. Tazminat alabilmeniz için %100 haklı olmanız gerekmiyor. Haklılık oranınızda değer kaybı alabilirsiniz.

Değer kaybı tazminatını kim yada kimler belirliyor?
Yeni mevzuata göre tazminat, bağımsız sigorta eksperleri tarafından hesaplanıyor lakin son sözü sigorta şirketleri söylüyor.

Değer Kaybı tazminatı nasıl hesaplanıyor?
Tazminatın hesaplanmasında birkaç farklı faktör söz konusu
1.Mağdura ait Aracın piyasa değeri (Aracın piyasa değeri kaza tarihinde Türkiye Sigorta Birliği kasko araç değer listesindeki değer ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Piyasa Değer listesindeki, araç gruplarına göre belirlenmiş bedellerin ortalaması alınarak tespit edilecek Araç bu listelerde yoksa aracın piyasa rayiç bedeli baz alınacak)
2.Mağdura ait Aracın kullanılmış düzeyi
3.Mağdura ait Aracın kilometresi
4.Mağdura ait Aracın ticari amaçla kullanılıp kullanılmadığına göre

Tüm araçlar değer kaybı tazminatı alabilir mi?
Eski mevzuata göre belirli araçlar tazminat alabiliyordu yeni mevzuatta ticari, hususi, otomobil, traktör, kamyon, motosiklet, tanker, iş makinesi, minibüs, taksi, otobüse, kamyonet, tüm motorlu araçlar tazminat alabilecek. Tek istisna, hurdaya çıkmış araçlar, ağır hasarlı araçlar ve mükerrer kazası olan araçlar değer kaybı tazminatı alamayacak.

Araçtaki tüm hasarlar tazminat kapsamında mı?
Yine eski yasaya göre mini onarım kapsamında olan basit kaporta hasarları, plastik aksam tampon, farlar, sensörler, stop lambaları, cam, radyo, teyp, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamında yapılan onarımlar değer hesaplamasına tabi tutulmuyordu, ve bu tür hasarlar için değer kaybı ödemesi yapılmıyordu. Yeni uygulama ile artık araçlarda kaza neticesinde meydana gelen tüm hasarlar için değer kaybı talep edilebilecek.

Model veya kilometre gibi sınırlamalar var mı?
Eski uygulamaya göre aracın yaşı ve kilometresinde bazı sınırlamalar vardı. 10 yaş sınırı ve 165.000 kilometre sınırı vardı. Ancak yeni uygulama ile değer kaybı hesaplamasında bütün bu sınırlamalar kaldırıldı.

Tazminat için kimlere, nasıl başvurulacak?
Tazminat başvurusu kusurlu tarafın Sigorta kurumuna yapılacak. Bireysel başvuruda bulunmanız mümkündür. Ancak kesinlikle bu işi uzmanı olan biriyle yapmanızda çok büyük faydalar vardır. Böylelikle size karşı yapılan bir haksızlık varsa; birincisi bu haksızlıklara uğramamış olursunuz, ikincisi değer kaybı haricinde alabileceğiniz farklı tazminatlarda söz konusu olabilir bunları siz bilemeyeceğiniz için işin uzmanı biri ile çalışmanızda büyük fayda vardır.

Takdir edilen tazminat tutarına itiraz hakkım var mı?
Tabii ki itiraz hakkınız her zaman vardır lakin Sigorta şirketleri çoğunlukla itirazınızı kabul etmemektedirler bunun için muhakkak hukuk yoluna başvurmanız gerekecektir.

Tazminat bir sefere mahsus mu ödeniyor?
Her maddi kazada değer kaybı alabilirsiniz fakat burada önemli bir husus vardır, eğer aracınızın hasar gören kısmı orijinal değil ise yani daha önceden onarım görmüş veya değişmiş ise mükerrer kaza olması hasebiyle değer kaybı alamazsınız.

Değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi var mı?
Değer kaybı taleplerinde veya davalarında zamanaşımı 2 yıldır. Ancak bazı özel durumlar var ki 2 yıllık zamanaşımı duruma göre 5 yıl veya 10 yıla uzayabilir. Kazada yaralanma var ise değer kaybı başvurusu ya da davası’ zamanaşımı süresi 5 yıl olur eğer kazada ölüm varsa zaman aşımı süresi 10 yıl olur.

Ücretsiz Danışmanlık ve Değer Kaybı Sorgulamaları için tıklayarak bizi arayabilirsiniz 0 (537) 552 02 73
Değer kaybı hesaplamaların bilir kişiler tarafından yapılması
Gerekli evrakların toplanması ve dosya takiplerinin yapılması
Süreç takibi ve sonuçlandırılması konularında ücretsiz destek almak için 0 (537) 552 02 73 numaralı telefondan hizmet alabilirsiniz.

05375520273