İDARE VE VERGİ PROBLEMLERİNİZİ ÇÖZÜYORUZ

  1. Vergi Borçlarım Var Ödeyemiyorum.
  2. Vergi Borcu Nasıl (TERKİN) Silinir?
  3. Vergi Uyuşmazlıkları ve Çözüm Yolları
  4. Naylon Fatura Suçlamasına Karşı Mükellefler Hangi Önlemleri Almalı
  5. Vergi Sorunlarını Çözemiyor musunuz ?
  6. Aklınıza takılan vergi sorunların çözümü için Bizi arayın!

İDARE VE VERGİ PROBLEMLERİNİZ İÇİN FORMU DOLDURUN

 

İDARE VE VERGİ HUKUKU NEDİR?

İdare Hukuku, vatandaşla devlet arasındaki ilişkileri düzenleyen bir hukuk dalıdır. Belediye, hastane, üniversite gibi idare içerisinde yer alan kurumlar ile gerçek ve tüzel kişiler arasındaki ilişkiyi düzenler. Bu ilişkilerde, özellikle idarenin eylem ve işlemlerinden dolayı ortaya çıkacak uyuşmazlıklar da yine idare hukuku ilkelerine ve kurallarına göre çözüme kavuşturulur.

Vergi Hukuku ise kamu hizmetlerine harcanmak üzere toplanan vergilerden dolayı devlet ve vatandaşı arasındaki ilişkiyi ve burada doğabilecek uyuşmazlıkları düzenleyen bir hukuk dalıdır. Yani, vergi hukuku vergilerin niteliklerini, toplanmasını ve toplanma yöntemlerini, vergi verenlerle devletin ilişkilerini, devletin vatandaşlarına, vatandaşların devlete karşı hak ve görevlerini konu alan hukuk dalıdır.

Hem idare hem de vergi hukuku detaylı ve sıkı sıkıya uygulanan kurallara bağlı olan hukuk dalları olmasından dolayı bu alanda müvekkillerine yardımcı olacak bir avukatın varlığı hak kayıplarının önlenmesinde etkili olacaktır. Gelir Vergisi Kanunu, Vergi Usul Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu ve diğer vergi kanunlarının yanı sıra KDV, ÖTV, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi vergi türleri ile ilgili de bilgi sahibi olmak önemlidir. Öte yandan idare hukuku ve vergi hukukunun diğer hukuk alanlarıyla birebir ilişkilidir. Örneğin, emlak vergisi ile ilgili bir uyuşmazlıkta gayrimenkul hukuku ile ilgili de uzmanlık gerekebilir. Bu açıdan idare ve vergi hukuku geniş kapsamlı bir hukuk dalıdır.

İDARE VE VERGİ HUKUKU DAVALARI

İdare ve vergi hukuku, iki yönlüdür. Bu hukuk alanında hem vatandaşların devlete karşı hakları hem de devletin vatandaşlar üzerindeki hakları ele alınmaktadır.

İdare hukuku, idarenin eylem ve işlemlerine karşı yapılacak itirazlar ve açılacak iptal ve tam yargı davalarını içerirken vergi hukuku vergilere veya vergiden doğan cezalara yönelik itiraz ve dava yollarını içerir.

Vergilerin niteliklerini, toplanmasını ve bunun yöntemlerini, vergi verenlerle maliyenin ilişkilerini ele alan idare ve vergi hukuku, toplumun hemen her kesimini yakından ilgilendiren bir hukuku dalıdır.

İDARE VE VERGİ PROBLEMLERİNİZ İÇİN FORMU DOLDURUN

Neden "BİZİ" Tercih Etmelisiniz

İLETİŞİM

0 (537) 552 02 73

İslam Bey Mah. Atik Sok No:20 Arnavutköy/İSTANBUL

Email iletisim@degerkaybidavasi.com