HASAR FARKI BEDELİNİZİ UNUTMAYIN!

1- Değişmesi gereken parçanın onarılması
2- Değişen Orijinal parçanın yerine yan sanayi parça kullanımı
3- Kalitesiz ve kötü işçilikler
4- Mevzuata uygun onarım yapılmaması

Onarım Gören Aracınızdan memnun değilseniz bizi arayın sorunu çözelim.

 

HASAR KAYBI TAZMİNATINIZ İÇİN FORMU DOLDURUM

Hasar Farkı Bedeli/ Hasar Farkı Tazminatı Nedir?

Hasar Fark Bedeli veya Hasar Farkı Tazminatı, kaza sonrası araçta meydana gelen maddi hasarın ve onarım giderlerinin karşılanmasına ilişkindir. Aracın kullanıma hazır hale gelebilmesi için yapılan onarım ve parça değişim giderleri bu

HASAR FARKI TAZMİNATI BAŞVURUSU

Karayolları Zorunlu Mali Mesuliyet Genel Şartları B.2 maddesinde düzenlenen “tazminat ve giderlerin ödenmesi” başlıklı maddesinde; “… Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğer parça veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişimine imkân yoksa orijinali ile değiştirilir. Kaza tarihine göre model yılından itibaren 3 yılı geçmeyen motorlu araçlarda hasar gören parça, onarım mümkün değilse öncelikle orijinali ile değiştirilir. Orijinal parçaların bulunmaması durumunda eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değiştirilir.”
Ancak model yılından itibaren 3 yılı geçmeyen motorlu araçta hasar gören parçanın orijinal olmadığı durumda eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişim yapılır. Bu paragraf uygulaması sonucu araçta bir kıymet artışı meydana gelse dahi bu fark tazminat miktarından indirilemez.
Eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlardan elde edilen parça ile aracın onarımı mümkünse, sigorta şirketinin onayı alınmadan orijinal parça ile onarım yapılmamalıdır. Çünkü böyle bir durumda sigorta şirketinin sorumluluğu kaza tarihindeki benzer hasarlardaki eşdeğer parça ile onarım bedeliyle sınırlıdır.

 

Sigortalı araç sahibi aracını istediği serviste tamir ettirebilir. Sigorta şirketi de kaza tarihinde anlaşmalı olduğu serviste onarım yapılsaydı parça değişimi, işçilik bedelleri ve diğer unsurlara göre belirlenecek bedele istinaden ödeme yapabilir.
Sigorta şirketleri ayrıca hasara uğrayan araç için tazminat ödemek yerine, aracın onarımını anlaşmalı bir serviste gerçekleştirerek onarılmış aracı teslim edebilir ve tazminatı onarımı gerçekleştiren servise yapabilirler. Ancak böyle bir durumda verilen onarım hizmetinin mevzuata uygun bir şekilde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine ilişkin yükümlülük sigorta şirketine aittir.
Eğer yetkili servis orijinal veya eşdeğer parça ile değiştirilmesi gereken parçalar, orijinal olmayan yan sanayi ve merdiven altı kalitesindeki parçalarla değiştirilmesi; işçiliklerin gereği gibi yapılmaması veya işçilik bedellerinin piyasa rayiç bedellerinin altında bedellerle faturaya yansıtılması, yedek parça bedelinden iskonto yapılması gibi hususlarda sigorta şirketinin sorumluluğuna gidilebilecektir.

Trafik sigortalarında onarımı mümkün olmayan parçaların orijinal parça yerine mevzuata aykırı olarak merdiven altı yan sanayi olarak tabir edilen parçalarla değiştirildiği görülmektedir. Böyle durumlarda sigorta şirketinden hasar farkı bedeli talep edilebileceği gibi orijinal parçanın takılması da talep edilebilecektir.

 

YAŞADIĞINIZ HAKSIZLIK HAKKINDA BİLGİ VERİN SİZE DÖNÜŞ YAPALIM

Neden "BİZİ" Tercih Etmelisiniz

HASAR DEĞER KAYBI YOL HARİTASI

UZMANLA İLETİŞİM

Uzmanımızla whatsapp, telefon yada iletişimiz formunu doldurarak iletişime geçin. Dolandırıcılar sebebiyle bizi tercih etmeseniz de bizden bilgi alın

BELGE TESLİMATI

Herhangi bir ücret ödemeden ve vekalet vermeden uzmanlarımız tarafından istenilen belgeleri iletişim yollarıyla tarafımıza ileterek sizin yapacağınız tüm işlemleri bitirmiş olursunuz

ÖDEME

Tüm evraklar uzmanlarımız tarafından düzenlenir. Dava açılarak süreç takip edilir. 15 Gün içerisinde mahkeme direk sizin hesabınıza değer kaybınızı aktarır.

Hasar Tazminatı Ödemeleri İşlemlerinde

Bizden Bilgi Almadan Başkasını Tercih Etmeyin

VEKALET YOK

İLETİŞİM

0 (537) 552 02 73

İslam Bey Mah. Atik Sok No:20 Arnavutköy/İSTANBUL

Email iletisim@degerkaybidavasi.com

05375520273